Kredyt spłacony przez współkredytobiorcę

Opis problemu: Kilka lat temu kupiłem działkę budowlaną wspólnie z kolegą. Prawa do nieruchomości rozdzielają się po 50%. Koszty związane z zakupem pokryliśmy w całości zaciągając kredyt. Niestety bank całość kredytu i obciążeń związanych z prowadzeniem kredytu pobiera z mojego konta a kolega który jest współwłaścicielem nieruchomości i współkredytobiorcą przez 5 lat zwrócił mi połowę kosztów z zaledwie pięciu rat kredytowych. Sytuacja obecnie wygląda tak, że kredyt spłacam ja, a on jest w posiadaniu 50%nieruchomości na którą praktycznie nie wydał ani złotówki. Jak mogę zmusić go do spłacania rat i zwrotu poniesionych kosztów? Czy mogę przejąć prawo do nieruchomości w całości skoro on jej wcale nie spłaca?

Rozwiązanie: Podobnych sytuacji problemowych zdarza się wiele, na przykład: Były mąż z nieruchomością nie spłaca wspólnego kredytu. Może Pan egzekwować od współkredytobiorcy połowę poniesionych na spłatę kredytu kosztów wynikających ze spłacania należnych już rat. Nie może Pan przejąć jego udziału w nieruchomości. Natomiast może Pan uzyskać tytuł wykonawczy na należne Panu od niego kwoty i skierować do komornika wniosek egzekucyjny. Może Pan zawnioskować o wszczęcie egzekucji z udziału w nieruchomości jaki posiada ów współkredytobiorca – Pana dłużnik. Jeżeli na licytacjach nikt nie kupi jego udziału, wówczas dopiero Pan, jako wierzyciel egzekwujący, będzie mógł przejąć jego udział w nieruchomości.

Potrzebujesz darmowej porady? Pisz do mnie: kontakt@pomocnik.edu.pl

6 myśli na temat “Kredyt spłacony przez współkredytobiorcę

  1. Poproszę o poradę w sprawie zajęcia nieruchomości przez komornika. Razem z mężem jesteśmy współwłaścicielami ziemi wraz z domem w 1/3 (w 2/3 są inni właściciele), nie mamy wydzielonej części domu czy ziemi, która należy do nas, a która do współwłaścicieli. Więc jak komornik wystawi na licytację naszą część,czyli którą skoro nie mamy wydzielonej?

    • Wystawi na licytację niewydzielona część czyli nie wiadomo którą. Oszacuje wartość całej nieruchomości i podzieli przez trzy aby wyznaczyć cenę wywoławczą. Jeżeli ktoś to na licytacji kupi to też niewydzieloną część. Później będzie mógł żądać podziału.

  2. Dziękuje za odpowiedź. A czy rodzice moi, którzy są właśnie tymi współwłaścicielami w 2/3, mogą złożyć w tym wypadku pismo o przejęcie nieruchomości?

  3. Tylko wtedy gdy nie zostanie zlicytowana? A jak wpłaci przed zlicytowaniem, to nie będzie potrzebna licytacja, czy licytacja i tak będzie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.