Na co bierzemy kredyty?

Można wyróżnić kilka grup osób biorących kredyt, ze względu na cel, dla którego potrzebują pożyczki. Pierwszą grupę stanowią ludzie, dla których kredyt jest doraźnym narzędziem do zakupu dóbr luksusowych, takich jak na przykład nowy samochód lub dobry komputer. Drugą grupę stanowią osoby biorące kredyt długoterminowy, na zakup mieszkania, domu lub rozpoczęcie działalności gospodarczej; w tym ostatnim przypadku o uzyskaniu kredytu przez pierwszy rok prowadzenia działalności gospodarczej raczej można zapomnieć: https://praktyk.org.pl/nowa-firma-a-szansa-na-kredyt/.

Ostatnią, niestety coraz większą grupę, stanowią osoby o niskich zarobkach, dla których kredyt jest jedyną szansą na przeżycie. Bardzo często nowo zaciągany kredyt służy jako spłata wcześniejszej pożyczki, przez co zadłużenie takiej osoby narasta aż do osiągnięcia granicy całkowitej niewypłacalności. Udzielaniem pożyczek takim osobom często zajmują się instytucje prowadzące działalność parabankową lub lichwiarską, przez co w sytuacji, gdy kredyt nie może zostać spłacony, sytuacja może skończyć się tragicznie.

Czy w takim razie kredyt jest współcześnie popularną formą pozyskania pieniędzy? Wydaje się, że odpowiedź brzmi: tak. Pomimo wielu trudności w uzyskaniu a następnie spłacie kredytu, jest do nadal jedyna możliwość na zakup najbardziej wartościowych dóbr. Można oczywiście zrezygnować z chęci posiadania rzeczy zbytkownych, jednak każdy z nas marzy chociażby o posiadaniu własnego mieszkania, a kredyt jest najłatwiejszą drogą do uzyskania środków niezbędnych do zakupu pożądanego towaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.