Odszkodowanie za wypadek za granicą

Osoby które miały wypadek za granicą mają prawo dochodzić swoich roszczeń zaraz po powrocie do Polski. Należy jednak pamiętać, aby zaraz po wypadku uzyskać niezbędnego informacje od sprawcy. Trzeba ustalić jego dane tożsamości, adres zamieszkania oraz numer ubezpieczenia.

Obecnie ze względu na fakt, iż jesteśmy w Unii Europejskiej możemy swobodnie poruszać się po krajach członkowskich mając tylko ubezpieczenie OC. Warto jednak na takie sytuacje zadbać o dodatkowe ubezpieczenia AC, które będzie nas dodatkowo chronić.

Jeśli jesteśmy za granicą na terenie Unii Europejskiej to w momencie, gdy dojdzie do wypadku należy najpierw wypełnić formularz zgłoszenia szkody. Taki dokument znajdziemy w Internecie i bez problemu możemy go wydrukować. W momencie, gdy dojdzie do wypadku wystarczy spisać szkody. Należy dokładnie zapisać dane sprawcy, dane samochodu, numer polisy i nazwę ubezpieczyciela. Dodatkowo warto stworzyć rysunek, który będzie określał jak doszło do szkody, Jeśli mamy taką możliwość zadbajmy również o zrobienie zdjęć obu aut oraz stanu, w jakim są po wypadku i w jakim miejscu doszło do zdarzenia oraz jak były skierowane samochody, gdy doszło do zderzenia.

Jeśli podczas wypadku są osoby poszkodowane to konieczne jest przeprowadzenie leczenia, które pokryje ubezpieczyciel sprawcy. Koszty leczenia, rehabilitacja, niezbędne leki to koszty, jakie obarczają sprawcę zdarzenia. Co do auta to szkody mogą zostać naprawione z ubezpieczenia AC, jeśli takie posiadamy?

Jeśli auto musi zostać odholowane to w większości przypadków za takie działania płaci polisa sprawcy. W sytuacji, gdy tak się nie dzieje, samodzielnie musimy ponieść koszt odholowania samochodu, jednak należy zadbać o to, aby wziąć fakturę, która jest podstawą do zwrotu poniesionych z tego tytułu kosztów przez ubezpieczyciela sprawcy.

Odszkodowanie, co do zasady powinno zostać wypłacone w ciągu 60 dni od momentu zgłoszenia wypadku. Jeśli nie znajdą ubezpieczyciela lub pojawią się inne kłopoty z uzyskanie odkodowania to konieczne jest działanie Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych. To biuro ma za zadanie rozwiązywać takie trudne sytuacje, w których nie można odnaleźć ubezpieczyciela sprawcy.

Potrzebujesz darmowej porady? Pisz do mnie: kontakt@pomocnik.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.