Pożyczki i omijanie ustawy antylichwiarskiej

Opis problemu: Przeczytałem, że jeśli ktoś zapłaci w ramach pożyczki lichwiarskie odsetki to ma prawo żądać zwrotu kwoty wynikającej z odsetek lichwiarskich czyli tej części powyżej odsetek maksymalnych. Na dzień dzisiejszy wiele pożyczek udzielanych zwłaszcza przez firmy pożyczkowe które nie są bankami, to pożyczki moim zdaniem jak najbardziej lichwiarskie. Co prawda odsetki w takich pożyczkach nie przekraczają maksymalnych ale wprowadzają tak wysokie opłaty, że np. pożycza się 10 tys. zł. a za rok trzeba oddać 16 tys. zł. czyli lichwa jak się patrzy. Wiadomo więc o co chodzi i moje pytanie w związku z tym, czy można starać się o to aby taki pożyczkodawca zwrócił lichwiarską część zysku, z uwagi na jego bezpodstawne wzbogacenie się?

Rozwiązanie: Niestety, ale formalnie nie mamy tu do czynienia z lichwą gdyż odsetki nie przekraczają maksymalnych, przeto nie można skutecznie żądać zwrotu części spłaconych pieniędzy ze względu na bezpodstawne wzbogacenie się pożyczkodawcy. Firmy udzielające pożyczek zarabiają nie tylko na odsetkach ale też np. na prowizji od udzielenia pożyczki, na obowiązkowym ubezpieczeniu pożyczki albo np. na „poręczeniu przez wiarygodny podmiot wskazany przez pożyczkodawcę” jak przeczytaliśmy w jakiejś ofercie pożyczki pozabankowej. I na tych opłatach także zarabiają; wszystko to łącznie rzeczywiście może pożyczkobiorcę kosztować w skali roku ponad połowę kwoty podstawowej pożyczki, czyli kapitału. Jednak tego rodzaju opłaty są prawnie dozwolone więc nie można w tym wypadku żądać zwrotu kosztów poniesionych z tego tytułu. Więcej: Lichwiarskie oprocentowanie pożyczki.

Jedyna rada to unikać zaciągania tak kosztownych pożyczek a jeżeli naprawdę potrzebujemy pożyczki to sprawdźmy oferty wielu pożyczkodawców w tym także tych będących osobami prywatnymi i oferujących pożyczki na portalach społecznościowych, zapytajmy znajomych. Można przecież zaproponować komuś znajomemu albo i nieznajomemu zabezpieczenie pożyczki np. poprzez ustanowienie hipoteki na mieszkaniu i zaproponować mu choćby maksymalne odsetki, aby zgodził się udzielić pożyczki. Wszak np. 12% zysku w skali roku to bardzo dobra lokata kapitału, a dla pożyczkobiorcy i tak będzie to 2-3 razy taniej niż w niejednej firmie pożyczkowej.

Potrzebujesz darmowej porady? Pisz do mnie: kontakt@pomocnik.edu.pl

3 myśli na temat “Pożyczki i omijanie ustawy antylichwiarskiej

  1. Parabanki omijają ją dorzucając do oprocentowania nominalnego koszty takie jak prowizja za przyznanie pożyczki oraz ubezpieczenie pożyczki. Poprzez takie sztuczki niektóre chwilówki bez BIK mają oprocentowanie rzeczywiste w okresie jednego roku na poziomie i kilku tysięcy procent, poważnie. Prywatni pożyczkodawcy robią to bardziej że tak powiem, dosadnie. Wręcza taki tytułem pożyczki kwotę na przykład 10 tysięcy złotych a w umowie pożyczki pożyczkobiorca podpisuje się, jakoby wziął na przykład 14 tysięcy złotych. Nie stoi to na przeszkodzie do wpisania w umowie pożyczki odsetek, swoją drogą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.