Przejęcie przez gminę odrzuconego spadku – udziału w mieszkaniu

Opis problemu: Mój mąż odziedziczył długi spadkowe. Mamy również wspólne mieszkanie. Mamy dwoje dzieci. W przypadku jego śmierci jego odziedziczony dług spadkowy wchodzi do masy spadkowej, wraz z połową mieszkania. Ustawowo dziedziczymy we troje: ja i dzieci. Jeśli przyjmiemy spadek, to odziedziczymy długi do wysokości stanu czynnego- do wartości połowy mieszkania. Rozumiem, że w tej sytuacji muszę spłacić dług, bo inaczej komornik zajmie część mieszkania? A jeśli spadek odrzucę, to odrzucam również część mieszkania, która również po odrzuceniu w imieniu dzieci przejdzie na własność gminy i to mieszkanie będę musiała wykupić od gminy?

Rozwiązanie: Dlaczego założyła Pani, że przyjmując spadek odpowiadacie za długi zmarłego tylko do wartości połowy mieszkania? Tak byłoby gdybyście przyjęli spadek tyko z dobrodziejstwem inwentarza ale tak nie będzie jeżeli przyjmiecie spadek nie bez tego zastrzeżenia. Jeżeli po prostu przyjmiecie spadek, to odpowiadacie za łączną kwotę długów zmarłego.

Jeżeli natomiast przyjmiecie spadek z dobrodziejstwem inwentarza, to owszem, odpowiadacie jako spadkobiercy za długi zmarłego spadkodawcy tylko to wartości przyjętego spadku ale nie oznacza to, że w Waszym przypadku komornik musi ograniczyć egzekucję tylko do połowy mieszkania mimo że stanowi ono cały – jedyny spadek. Komornik, zamiast prowadzić (uciążliwą dlań i dla wierzycieli) egzekucję z mieszkania, może wybrać na wniosek wierzycieli egzekucję z wynagrodzenia, z kont bankowych – a jest ona od jakiegoś czasu dokonywana całkowicie z zaskoczenia: http://windykacje.info.pl/2017/10/zajecie-rachunku-bankowego-bez-wczesniejszego-powiadomienia/, nadpłat podatku lub innych składników majątku spadkobierców. W przypadku odrzucenia spadku, to owszem, gmina przejmie pół mieszkania i będzie współwłaścicielem ale to nie nakłada na Was obowiązku wykupienia od gminy tej połowy mieszkania. Możecie dalej mieszkać w tym mieszkaniu ale ryzyko jest takie, że Wam kogoś dokwaterują. Oczywiście może cie wystąpić o zniesienie współwłasności i wykupienie tej połowy od gminy jest jedną z opcji zniesienia współwłasności.

Potrzebujesz darmowej porady? Pisz do mnie: kontakt@pomocnik.edu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.