Spłata kredytu mieszkaniowego po rozwodzie

Opis problemu: Jesteśmy z żoną w trakcie rozwodzenia się i mamy na nas oboje kredyt hipoteczny. Czy po rozwodzie i po dokonaniu podziału majątku będzie możliwe przejęcie zobowiązania za ten kredyt tylko przez jedno z nas po dogadaniu się między nami?

Rozwiązanie: Bez zgody wierzyciela dłużnik solidarny nie może pozbyć się zobowiązania finansowego w drodze umowy jedynie z drugim dłużnikiem solidarnym, gdzie ten drugi przejąłby wyłącznie na siebie obowiązek spłaty długu. Niezbędna zatem byłaby umowa trójstronna czyli także z udziałem banku jako wierzyciela z tytułu hipotecznego. Bank prawdopodobnie nie zgodzi się na to, gdyż prawdopodobieństwo uzyskania zapłaty od dwóch dłużników solidarnych jest teoretycznie wyższe niż od jednego. Zachęcamy też do zapoznania się z tekstem „Egzekucja kredytu od współkredytobiorców„. Ewentualna zgoda banku uzależniona byłaby prawdopodobnie od uzyskania dodatkowego zabezpieczenia spłaty kredytu przez dłużnik – kredytobiorcę który miałby zostać jedynym dłużnikiem w tej sprawie.

Potrzebujesz darmowej porady? Pisz do mnie: kontakt@pomocnik.edu.pl

12 myśli na temat “Spłata kredytu mieszkaniowego po rozwodzie

  1. Nie zyje z męzem od 3 lat ale nie mamy rozwodu ani rozdzielczosci majątkowej . Czy bedę musiała spłacacac jego długi? jesli nie to jak mam załatwic to prawnie?

    • Nie odpowiada Pani za długi męża jeżeli nie wyraziła zgody na ich zaciągnięcie. Wynika to wprost z Art. 41 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

  2. Witam mam pytanie czy po roku czasu od rozwodu mam prawo założyć bylej żonie sprawę o zadość uczynienie. Za zniszczenie mojej kariery zawodowej i wpedzenie mnie w długi czy jakoś.

    • Art. 4421.Kodeksu cywilnego
      § 1. Roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się albo przy zachowaniu należytej staranności mógł się dowiedzieć o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże termin ten nie może być dłuższy niż dziesięć lat od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wywołujące szkodę.
      § 2. Jeżeli szkoda wynikła ze zbrodni lub występku, roszczenie o naprawienie szkody ulega przedawnieniu z upływem lat dwudziestu od dnia popełnienia przestępstwa bez względu na to, kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.
      § 3. W razie wyrządzenia szkody na osobie, przedawnienie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia.

  3. Prosze o porade jak postapic w nastepujacej sprawie.

    Od kilkunastu lat jestemw Anglii.

    Od kilku lat rozwiedziony na zasadzie porozumienia stron,.

    Od dwoch lat wymeldowany z domu, w ktorym mieszka byla zona.

    Rozwodzac sie pozostawilem dom zonie.

    Dom jest spoldzielczy i byl obciazony dlugiem.

    Moj wyjazd byl spowodowany miedzy innymi potrzeba splaty tego dlugu.

    Mam dowody przelewow na konto mojej zony przez ten caly okres.

    Teraz dowiedzialem sie ze komornik na podstawie wyroku sadowego chce windykowac pieniadze z tytulu nie splaconego zadluzenia..

    Dlaczego komornik wysyla mi powiadomienia na adres gdzie nie jestem zameldowany?

    Gdy do niego zadzwonilem dowiedzialem sie ,ze bylej zonie nie wyslano takiego zawiadomienia?

    • Tzn. darował Pan ten dom / Pana część domu żonie i i obecnie tylko żona figuruje jako właściciel tego domu? Dług zaciągnął Pan i zobowiązanie to zostalo zabezpieczone hipotecznie na tym domu? Wyrok jest tylko przeciwko Panu?

  4. Dziekuje za odpowiedz i poświęcony mi czas.

    Odpowiadam na pytania.

    1. Tak darowałem ( tzn nieformalnie) dom tzn opuściłem go tak jak stałem.
    Juz wtedy zona była głównym lokatorem.

    2. Dług wynikał z niespłacanych w terminie opłat a wcześniej z konsekwencji wprowadzenia planu Balcerowicza.

    3.Pierwotnie spółdzielnia domagała się spłaty od 5 osób ( rodzice+ 3 dzieci) ale obecny wyrok dotyczy tylko byłej zony i mnie.

    • Komornik nie wie że Pan tam nie mieszka (liczy się adres zamieszkania a nie zameldowania) a jeżeli domownik czyli Pana żona odebrała pismo adresowane do Pana to komornik miał prawo uznać, że pismo zostało skutecznie doręczone. Nie wiem, dlaczego żonie jako dłużnikowi solidarnemu komornik nie wysłał powiadomienia. Może wierzyciel skierowal wniosek egzekucyjny tylko przeciwko Panu.

  5. Na naszej poczcie nie wydadzą pisma poleconego z sadu czy od komornika innej osobie ,nawet legitymującej się tym samym nazwiskiem i adresem zamieszkania.

    Tak ze mniemam, ze ani razu pismo do mnie nie było skutecznie doręczone.

    Jakie kroki Pan by radził przedsięwziąć ?

  6. Skoro były awiza to owszem na poczcie nie wydadzą komuś bez upoważnienia. Komornik natomiast, skoro pismo było dwukrotnie awizowane i zwrócone mu, ma prawo przyjąc, ze adres jest aktualny. Może Pan podać komornikowi swój aktualny adres za granicą.

    Pytanie, co Pan chce osiągnąć w tej sprawie.

  7. Witam czy ja jako zyrant mógłbym odpisać że od kredytu bylej żony jesteśmy rok po rozwodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.