Windykacja po bezskutecznej egzekucji komorniczej

Opis problemu: Wczoraj komornik przysłał mi postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w sprawie przeciwko mojemu dłużnikowi. Z odsetkami i kosztami procesu to prawie sto tysięcy i nie mogę się z tym pogodzić. Na stronie internetowej jakiejś firmy windykacyjnej jest informacja o tym, że odzyskuje ona długi także po bezskutecznej egzekucji komorniczej. Nie wyobrażam sobie tego i czy rzeczywiście można coś w tej sprawie zrobić. Jest to pożyczka (prowadziłem kilka late temu firmę pożyczkową) i takich spraw u komornika jest kilka przeciwko temu mojemu dłużnikowi.

Komornik nie ściągnie długu jeżeli nie wskaże mu Pan majątku dłużnika czyli nieruchomości, ruchomości i wierzytelności (z konta bankowego, z wynagrodzenia…) albo jeśli komornik sam nie zdoła majątku namierzyć. I teraz tak – albo dłużnik rzeczywiście nic nie ma, albo ma ale Pan i komornik o tym nie wiecie albo nic nie ma na siebie ale nieformalnie ma majątek – przepisany na zaufaną osobę.

Firma windykacyjna może poszukać swoimi metodami majątku dłużnika albo po prostu przymusić go metodami niekonwencjonalnymi do tego, aby zapłacił z majątku formalnie przepisanego na zaufana osobę (żonę, syna, kochankę…). Jeżeli dłużnik pożyczył od Pana kupę kasy i od innych też i nie oddał, a nie jest hazardzistą, alkoholikiem, seksoholikiem, nikt bliski mu ani on nie jest chory i nie wymaga kosztownego leczenia, itp., to można domniemywać że dłużnik ma z czego zapłacić, jest po prostu nieuczciwy. I jakby go tak „przyprzeć do muru” to może by zapłacił. Polecam też przeczytanie: Komornik a windykator. Jednak jak wspomniano w tamtym krótkim artykule, skuteczne „przyparcie do muru” często nosi znamiona przestępstwa z art. 191 par. 2 Kodeksu karnego czyli groźby bezprawnej lub przemocy zastosowanej w celu wymuszenia zapłaty długu. Zlecanie windykacji długu przestępcom jest ryzykowne także dla zlecającego. Może nie otrzymać od nich odzyskanych pieniędzy, może też mieć kłopoty z powodu windykacyjnych czynów takich egzekutorów skierowanych przeciwko dłużnikowi.

Potrzebujesz darmowej porady? Pisz do mnie: kontakt@pomocnik.edu.pl

2 myśli na temat “Windykacja po bezskutecznej egzekucji komorniczej

 1. Komornik umorzył egzekucję i wezwał mnie jako wierzyciela do zapłaty strasząc jednocześnie egzekucją z konta bankowego. Komornik bezczelnie naliczył oprócz dopłaty do zaliczki swoją opłatę stosunkową. Zapłaciłem tylko wyrównanie zaliczki ale opłaty stosunkowej nie zapłaciłem. Złożyłem skargę na czynności komornika i sprawa powędrowała do sądu.

  Mam pytanie.
  Komornik w swoim piśmie straszy mnie jako wierzyciela egzekucją. Co się stanie jeśli sąd odrzuci moją skargę? Czy komornik będzie sobie mógł ściągnąć tą opłatę stosunkową z mojego konta bez konieczności uzyskania wyroku sądu i klauzuli wykonalności? Czy też będzie musiał jak wszyscy obywatele wystąpić z pozwem o zapłatę? Jak to jest w ogóle możliwe, że komornik może WIERZYCIELOWI zająć konto bez wyroku sądu?

  • Komornik sądowy nie ma prawa ściągać z wierzyciela opłaty stosunkowej (chyba ż egzekucja była niecelowa z winy wierzyciela). Takie bandyckie uprawnienia ma tylko komornik skarbowy.

   Jeżeli sąd oddali skargę to może Pan wnieść zażalenie do sądu okręgowego i na tym koniec.

   Ja uważam, że komornik nie ma prawa ściągać od wierzyciela opłaty stosunkowej więc na pytanie o to, czy bez wyroku może ściągać, nie odpowiem. Jak chodzi o ściągnięcie od wierzyciela niepokrytych kosztów postępowania (zaliczki) to komornik nie musi uzyskiwać klauzuli, tylko do razu może zając konto lub inny składnik majątku wierzyciela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.