Zainwestować w udzielanie prywatnych pożyczek

Udzielanie pożyczek gotówkowych to oczywiście przede wszystkim banki ale nie tylko. Głośno jest o pozabankowych pożyczkach bez BIK, drogich pożyczkach. No nie żeby bankowe pożyczki były aż tak tanie, bo ich oprocentowanie rzeczywiste to około 18%, nie patrzmy na oprocentowanie nominalne, które tylko niemile wprowadza pożyczkobiorcę w błąd. Tak czy inaczej, pozabankowe pożyczki dla zadłużonych osób są jeszcze droższe i trudno tak naprawdę mieć o to do parabanków pretensje. Parabanki to właśnie firmy pożyczkowe nie będące bankami, na przykład słynny Provident.

Jednak pożyczkowy biznes to w coraz większym zakresie pożyczki prywatne, te udzielane za pośrednictwem społecznościowych portali ale nie tylko, bo na własną rękę również. Na prywatnych pożyczkach można a pożyczkobiorca ma tańsza pożyczkę niż w banku czy w parabanku. Osobiście przymierzam się do zarabiania na pożyczkach, ale nie poprzez portal społecznościowy.

Mam zamiar założyć blog ale na własnym serwerze i wypromować go w w wyszukiwarce internetowej lokalnie na hasła z pożyczkami w nazwie. Jaki jest sens trzymać oszczędności w banku kupując złudzenia kiedy na pożyczce zarobię wielokrotnie więcej czyli 10%? No może łącznie to trochę mniej bo jednak czasem pewnie trafi się pożyczka której klient nie spłaci i będą kłopoty z jej odzyskaniem. Zamierzam jednak zminimalizować ilość takich przypadków, poprzez wnikliwe sprawdzenie przyszłego pożyczkobiorcy – zatrudnienie (żądając zaświadczenia o zatrudnieniu z informacją czy ma zajęcie komornicze) , BIK, KRD, Internet (czy aby nie jest wpisany na jakąś giełdę wierzytelności). Tak, wiem, nie mam dostępu do BIK, ale klient może uzyskać stamtąd zaświadczenie o sobie.

Każda pożyczka zostanie „zabezpieczona” wekslem. „Zabezpieczona” w cudzysłowie ponieważ weksel faktycznym zabezpieczeniem pożyczki nie jest ale przynajmniej usprawnia uzyskanie sądowego tytułu wykonawczego i w wielu przypadkach eliminuje opóźnianie przez dłużnika otrzymania klauzuli wykonalności uprawniającej wszczęcie egzekucji komorniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.